Hoşgeldiniz  

30 bin Koruma memuru alımı için şartlar netleşti

admin | 27 Ekim 2013 | KPSS Haberleri, Manşet

57920 3 300x122 30 bin Koruma memuru alımı için şartlar netleştiEmniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanlığı bünyesine alınacak 30 bin koruma memurunda fiziki şartlar ön plana çıkıyor. Açıköğretim lisesi de dahil diğer lise mezunları, önlisans ve üniversite mezunları da koruma memuru olabilecek.
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, kademeli olarak her dönem 3 bin kişi olmak üzere toplam 30 bin koruma memuru alınacak.
Koruma memuru olmak isteyenlerde, KPSS lise puan türünden de 40-60 puan alma şartları aranacak. Fiziki yeterliliğin önemsendiğini belirten yetkililer, erkek adayların en az 1,72 metre, kız adayların ise 1,68 metre boyunda ve 25 yaşından küçük olmaları gerektiğini kaydetti. Açıköğretim lisesi mezunları da ön lisans ve üniversite mezunları da koruma memurluğu için başvurabilecek.
Koruma memurları, 6 yıl görev yaptıktan sonra “kıdemli koruma memuru” olacak ve isterlerse 7. yılda, sınavla polisliğe geçebilecek. Polisliğe koruma memurlarının yüzde 10′u kabul edilecek ve polis olduktan sonra polislerin bütün terfi koşulllarından yararlanabilecek.
Adaylar, her dönem 3 bin kişilik gruplar halinde polis okullarında 4 aylık eğitim aldıktan sonra kadrolu olarak göreve başlayacak. Özel, siyah renkli üniforma giyecek koruma memurları silahlı olarak görev yapacak.
Tüm koruma hizmetlerinin bu memurların görev alanı içinde olduğunu aktaran yetkililer, TBMM, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve bakanlıklarda görevli koruma memuru bulunmayacağını söyledi. Uygulamayla koruma memurları stadyumlar ve üniversiteler ile öğrenci yurtlarında güvenliği sağlayacak.
Koruma memurları, polisler gibi acil bir durum karşısında müdahalede bulunabilecek ve gerekli delilleri toplama yetkisine sahip olacak. Olay yerlerinin yetkisi, polisler gelene kadar koruma memurlarında bulunacak. Koruma memurlarının özlük hakları da polislere yakın koşullarda ayarlanacak.


4156 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

30 bin Koruma memuru alımı için şartlar netleşti için 1 yorum

  1. ramazan aslN diyor ki:

    NEDEN 25 YAS ZATEN BİR OGRENCİ MEZUN OLDUKTAN SONRA ZATEN BEKLEDIKLERI ALANLARA TERCIH YAPIYORLAR EN AZINDA BU SINIR 30 OLMASI GEREKİR LUTFEN 30 YAS UZERINDEKILERİ DUSUNELIM

EN SON HABERLER

Facebook Sayfamız